Kabe ve İki Kutsal Mescit Hizmetkârı'nın müsteşarı ve Mekke-i Mükerreme bölgesi emiri, 2030 Vizyonu çerçevesinde Mekke-i Mükerreme ve kutsal hac yerlerinin geliştirilmesine yönelik entegre bir proje için ön çalışmaların tamamlanarak Mekke-i Mükerreme ve Kutsal Hac Yerleri Kraliyet Kurulu'na sunulduğunu ve onaylanır onaylanmaz uygulama sürecinin başlatılacağını açıkladı.

Elon Musk Kabe ve Mekke'de Neyin peşinde? İslamın Kalbinde NELER OLUYOR!

Kabe ve İki Kutsal Mescit Hizmetkârı'nın müsteşarı ve Mekke-i Mükerreme bölgesi emiri, 2030 Vizyonu çerçevesinde Mekke-i Mükerreme ve kutsal hac yerlerinin geliştirilmesine yönelik entegre bir proje için ön çalışmaların tamamlanarak Mekke-i Mükerreme ve Kutsal Hac Yerleri Kraliyet Kurulu'na sunulduğunu ve onaylanır onaylanmaz uygulama sürecinin başlatılacağını açıkladı.Suudi Arabistan’ın, Veliaht Prens’in de itiraf ettiği gibi, esas olarak petrole “bağımlı” ekonomisini yeniden yapılandırmayı ve gelirleri çeşitlendirmeyi hedefleyen 2030 vizyonu, aynı kronik sorunla malul Körfez ülkelerindeki genel eğilimin de yeni bir örneği. 

Suudi Arabistan'ın eski petrol bakanı Şeyh Yamani'nin "Taş Devri dünyada taş kalmadığı için bitmedi. Petrol devri de dünyada petrol kalmadığı için bitmeyecek" sözü, sektör kulislerinde sıkça atıf yapılan bir tespit ve zamanı tayin edilemese de alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaşmasıyla petrolün devrinin sona ereceği, ekonomileri petrole ayarlı ülkelerin de tamamen farkında oldukları bir gerçek. Nitekim bu yöndeki arayışların tezahürleri olarak önceki yıllarda birçok Körfez ülkesi, gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesini öngören ekonomik kalkınma modellerini hayata geçirmişti.Elon Musk'ın sır gibi sakladığı Neuralink şirket ilgili şu çarpıcı ifadeler yer aldı:Tesla ve Spacex’in CEO’su ve kurucu ortağı, Neuralink (nöral bağ) adı verlien yeni girişimi ile ilgili sır perdesini araladı. İleri düzey beyin-makine ara yüzleri üretmeyi vaat eden şirket 2016’da kuruldu. 

Fakat dün gerçekleşen San Francisco’daki basın toplantısına kadar şirketin icraatlarıyla ilgili çok az şey biliniyordu.Basitçe söylemek gerekirse, Musk ve Neuralink ekibi beyninize; kafanızdaki elektrik sinyallerini okuyabilen ve aynı zamanda yapay sinyaller de üretebilen bir cihaz yerleştirmek istiyor. Mesele sadece bel altı felçlilerin yürümelerine yardımcı olmak ya da görme yetilerini geri kazandırmak gibi mevcut insan becerilerini geliştirmek değil; aynı zamanda insanların anılara erişimine ve hatta imkân dahilinde beynimizden bilgisayara karşılıklı olarak bilgi aktarımına da olanak sağlamak.Musk, insanların “yapay zekayı içinde barındıran bir tür ortak yaşam (simbiyoz)” elde etmelerini sağlayacak vücuda yerleştirilebilir bir biyoteknolojiye öncülük etmek istiyor. 

Bilgisayarlara ayak uydurabilmek için öncelikli olarak beynimizi makinelerle donatmamız gerektiğini söylüyor.Musk konferansta “İyimser bir yapay zekâ senaryosunda bile, biz geri kalmış olacağız.” şeklinde konuştu. Ve bu gelecek tahmin ettiğinizden daha da yakın olabilir. Musk şirketin İlaç ve Gıda İdaresi onayı alabileceğini varsayarak, klinik çalışmaların bir parçası olarak, gelecek yılın sonuna kadar hastaların neuralink teknolojisine sahip olmalarını hedefliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları