Bazen jestlerinizi ve mimiklerinizi kontrol etmek istiyor olabilirsiniz ancak tüm bunlar kasıtsız olarak yapıldığından kontrol etmek oldukça zor. Peki yüzümüze dokunmayı nasıl engelleriz?

Jest ve mimikleriniz o an düşündükleriniz hakkında pek çok şeyi ele verebilir. Bu nedenle bazen jest ve mimiklerinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ancak bunları kontrol etmek hiç de kolay değil. Çünkü bu hareketleri tamamen doğal ve kasıtsız olarak yapıyoruz. Mesela pek çok kişi yüzüne istemsiz olarak dokunuyor. Peki her gün kaç kez yüzümüze dokunuyoruz? Özellikle çeşitli hastalıklar için davetiye çıkaran yüze dokunma eyleminden kaçınmamızı zorlaştıran şeyler neler?

1. Son derece doğal bir tepki

1. Son derece doğal bir tepki

Bazen biriyle konuşurken yüzüme dokunma eğiliminde olabiliriz. Bu genelde dikkatimiz dağıldığında meydana gelebilen son derece doğal bir tepki. Tepkinin de ötesinde bazılarımız için yüze dokunmak bir alışkanlık. Bu nedenle bu hareketi istemsiz olarak tekrarlamak mümkün.

2. Beden dilinde bazı duyguları ifade etmenin yolu

2. Beden dilinde bazı duyguları ifade etmenin yolu

Duyguları ifade etmek için ellerimizi kullanmak sadece içgüdüsel bir şey değil. Birçok insan bunu yaptığından ve her yerde gördüğümüzden, buna alışkınız. Beden dili başkalarına nasıl hissettiğimizi söylemenin kolay bir yolu. Bunun da ötesinde beden dili evrensel. Bu nedenle de herkes tarafından anlaşılabiliyor. İletişime kapalı olduğunuzda kollarınızı bağlayabilirsiniz ya da düşünürken elinizi çenenize götürebilirsiniz. Yıllardır kendimizi ifade etmek için kullandığımız pek çok hareket bir anda ortadan kaybolamaz, bu nedenle de yüzümüze dokunmayı bırakmak zorlaşabilir.

3. Strese karşı bir refleks

3. Strese karşı bir refleks

Stresli hissettiğinizde rahatlamak için bir şeyler yaparsınız. Bazıları hafif bir müzik dinlemeyi tercih eder, bazıları birileriyle konuşup rahatlamaya çalışır. Ancak gerçek şu ki bu tip anlarda vücudunuzun rahatlamaya ihtiyacı var. Bu durum parasempatik sinir sistemi ile ifade ediliyor. Bilimsel olarak ise bu tip durumlarda yüzünüzün bazı noktalarına dokunmak sizi yatıştırabiliyor. Bu nedenle de iç güdüsel olarak dokunuyoruz.

4. Flört etmenin bir şekli

4. Flört etmenin bir şekli

Yüzümüze dokunmamıza neden olan başka bir durum daha var; flört etmek. Normal aktiviteler göre flört sırasında, saatte 23 kez fazla yüzümüze dokunuyoruz. 1967 yılında yapılan bir çalışmada duyguları ifade etmede sözel olmayan iletişimin daha baskın olduğu bulundu. Yani biriyle temas ederek iletişim kurarken duygularınızı daha iyi ifade ediyorsunuz.

Yüzünüze dokunmayı nasıl engelleyebilirsiniz?

Yüzünüze dokunmayı nasıl engelleyebilirsiniz?

Yüzünüze dokunmayı bırakmak için öncelikle bu davranışı neden yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Bunu bildiğinizde ise engeleyebilirsiniz;

– Endişeli hissediyorsanız bir anti-stres topu kullanmayı deneyebilirsiniz, böylece ellerinizi meşgul edecek bir şeyleriniz olur.

– Bazı insanlar, yapışkanlı notları hatırlatma olarak kullanmayı tercih ediyor.

– Elinize parfüm veya losyon sürerek, kokuyu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Bu şekilde, ellerinizi yüzünüze yaklaştırdığınızda koku size dokunmayayı hatırlatacak.
– Yüzünüze dokunmayı tetikleyen şey stresse, belki de problemi kökünden çözmek en iyisidir. Meditasyon, yoga veya nefes egzersizleri gibi uygulamaları deneyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları